Varanger Samiske Museum

Om oss

Varanger Samiske Museum er et sjøsamisk museum. Museet dokumenterer og formidler den sjøsamiske kulturhistorien i Varanger, samisk forhistorie og samisk samtid. I tillegg er samisk brukskunst og håndverk – duodji – et viktig satsningsområde. Finnmarks forhistorie og arkeologi formidles også gjennom basisutstillinga “Sjøsamene”.

 Tilbud:

  • Museumskafé med salg av kaffe  og vafler i sommersesongen
  • Trådløs internett
  • Museumsbutikk
  • Utendørs og innendørs lekeplass
  • Faste og midlertidige utstillinger
  • Møteromsutleie

Museets hovedbygg ble satt opp i 1994 og har en spennende arkitektur som tar utgangspunkt i tradisjonell samisk byggeskikk og det omkringliggende landskapet.

I tillegg til utstillinger fungerer museet også som kulturhus for lokalbefolkningen med mange ulike arrangementer i løpet av året.

Ta kontakt

Kontaktskjema

Fornavn
Etternavn
E-post
Skriv din beskjed
Ditt skjema er sendt inn. Vi ta kontakt så fort vi kan.
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

Besøk oss

Voksen kr. 100,-

Honnør/student kr. 50,-

Barn 6 – 16 år kr. 30,-

Våre ansatte

Turid Lindi
museumsmedarbeider
turid.lindi@dvmv.no
Jonas Johnsen
museumsmedarbeider
jonas.johnsen@dvmv.no
Heljä Pasma
kontormedarbeider
helja.pasma@dvmv.no
Elle Smuk
Samiskspråklig formidler
elle.smuk@dvmv.no
Roger G. Persson
fagarbeider
roger.persson@dvmv.no
Jorunn Jernsletten
konservator/formidler
jorunn.jernsletten@dvmv.no
Ingvild M. B. Pettersen
museumsleder
ingvild.pettersen@dvmv.no
Rull til toppen